Možda misliš da je miš samo miš – ali jednom kad ti ruka legne na onaj pravi, više se nemaš što misliti.

Bez obzira koristiš li računalo za posao, gaming, učenje ili samo obično surfanje, pravi miš može ti itekako olakšati život (i spasiti zapešće). No, i sam vjerojatno znaš da je miševa na tržištu mali milijun, stoga smo pripremili kratki vodič koji će ti pomoći u odabiru pravog modela.

 

1. Prvo pitanje: čemu služi?

Ako većinu vremena provodiš u Excelu, ne treba ti gaming miš s 12 tipki i RGB rasvjetom (iako nikad nije naodmet, jer zašto ne?). No, evo osnovne podjele:

  • Za uredski rad – udoban, precizan, tihe tipke, često bežični. U našoj ponudi to bi bio Logitech M650 ili HP Z3700.
  • Za gaming – visoka preciznost (DPI), brzi odziv, dodatne tipke, ergonomski dizajn. Gledaj modele kao što su Logitech G502 HERO ili Razer Basilisk V3.
  • Za putovanja – mali, lagani, često preklopivi ili ultra-kompaktni, dobar primjer za to je Logitech Pebble M350s ili Trust Puck.
  • Za kreativce – visoka preciznost, napredne geste, ponekad i vertikalni dizajn. Logitech MX Master 3S je vjerojatno vrhunac ponude u tom segmentu. 

 

2. Žica ili bez žice?

Bežični miševi više nisu „zaostali“ kao nekad, današnja bežična tehnologija može biti jednako brza kao i žičana, pogotovo kod boljih modela. No, ako si ozbiljan gamer, možda ćeš ipak preferirati žičanu opciju bez kašnjenja i punjenja baterije. Za sve ostalo? Wireless all the way.

 

3. Oblik i ergonomija – neka ti ruka kaže „hvala“

Ljudi zaboravljaju da je miš zapravo produžetak tvoje ruke. Ako ga koristiš 8 sati dnevno, mora ti biti udoban. Tako i tu postoji nekoliko vrsta miševa.

  • Simetrični miševi – dobri za ljevake i dešnjake, često manji. Zgodan primjer za to je simpatični Logitech Pebble M350s kojeg smo već spomenuli ranije u tekstu.
  • Ergonomski dizajnirani miševi – prilagođeni obliku dlana, idealni za dugotrajno korištenje, poput Trust Bayo+ Ergonomica.
  • Vertikalni miševi – čudnog izgleda, ali smanjuju napetost u zapešću. Kad jednom skupiš hrabrosti i probaš ih, teško se vraćaš na klasične. Čest izbor za takvu vrstu miša upravo je Logitech MX Vertical.

 

4. Važne specifikacije (DPI, polling rate i senzori)

  • DPI (dots per inch) označava koliko brzo miš reagira na pokret – veći broj = brže. Za uredski rad ti je 800-1.600 DPI više nego dovoljno. Gameri pak vole 4.000+.
  • Polling rate je učestalost slanja signala računalu. Što više, to bolje – za igranje tražiš 1.000 Hz ili više.
  • Optički ili laserski senzor? – Optički su standard i super rade na podlozi. Laserski su precizniji i rade svugdje, pa čak i na staklu, ali mogu biti presenzitivni za neke korisnike.

 

5. Tipke, kotačići i... RGB?

Dodatne tipke s bočne strane korisne su za brze prečace, bilo da skrolaš kroz mailove ili brzo mijenjaš oružja u Counter Strikeu. Kotačići mogu imati "klik" ili biti glatki (inercijski), a RGB je tu samo za stvaranje dodatne atmosfere.

 

6. Kompatibilnost i softver

Većina miševa danas radi i na Windowsu i na macOS-u, ali ako želiš programirati tipke ili upravljati postavkama, obrati pažnju podržava li tvoj OS softver proizvođača. Logitech, Razer i SteelSeries tu su vrlo napredni, ali danas više-manji svaki proizvođač nudi neki oblik softvera za svoje miševe.

 

Sada kada si sve ovo prošao, zasigurno si svjestan da savršen miš nije nužno najskuplji, nego onaj koji najbolje odgovara tvojim navikama i šaci. Kad ga jednom nađeš, osjećaj je kao da si pronašao "onog pravog". Ako se i dalje dvoumiš oko odabira miša, svrati u najbližu Links poslovnicu i zasigurno nećeš izaći praznih ruku.  

 

Nazad
Kategorije
Zatvori