Slab WiFi signal može ti pokvariti štošta toga, ali dobra vijest je da rješenja postoje – i nisu komplicirana.

Znaš onaj trenutak kad gledaš seriju, baš kreće neka napeta scena, a WiFi odluči uzeti pauzu? Ili još gore, pokušavaš raditi od doma, a Zoom kaže "unstable connection"? Ne brini, nisi jedini. Slaba WiFi veza jedan je od najčešćih kućnih tech problema, ali srećom ima rješenja koje donosimo u našem kratkom vodiču.

Pametna lokacija routera

Prvo pravilo boljeg signala - stavi router na pravo mjesto. Prema našem iskustvu, najbolje ga je postaviti u centralni dio stana ili kuće i to po mogućnosti na povišeno mjesto. Ne skrivaj ga iza TV-a, ispod kauča ni u ormar jer se signal time samo guši. Dakle, ovo pravilo je najlakše za zapamtiti: otvoren prostor = sretan WiFi.

Nadogradnja routera

Većina teleoperatera daje vlastiti router i iako to zna biti praktično, ti uređaji nisu uvijek vrh ponude. Često su to osnovni modeli koji samo odrađuju posao, ali ako imaš više uređaja, voliš stabilan gaming ili streamaš u visokoj rezoluciji, možda ne bi bilo loše razmisliti o nadogradnji routera na onaj koji podržava moderne standarde, bolje brzine, stabilniji signal i podršku za više uređaja.

Ako tražiš jedan ozbiljni router koji će praktički pojesti sve što mu se baci pod antene, pogledaj ASUS TUF-BE6500 iz naše ponude ili MERCUSYS MR47BE.

Pojačivači signala

Debeli zidovi, posebno oni stari od betona, ubijaju signal. Ako ti je WiFi signal super u dnevnom boravku, ali je, primjerice, loš u spavaćoj sobi, vjerojatno je vrijeme da razmisliš o kupnji pojačivača signala. Srećom, oni najčešće nisu skupi i vrlo su jednostavni za složiti. Ako su ti potrebne manje brzine, preporučamo pristupačni TP-LINK TL-WA855RE, a ako trebaš ipak nešto jače tu je TP-LINK RE450.

 

 

Mesh sustavi

Ako pak imaš veću kuću s više katova, razmisli o mesh sustavu. To je skup više uređaja, odnosno čvorišta, koji zajedno stvaraju jednu jaku mrežu, bez prekida signala kada prelaziš iz sobe u sobu ili s kata na kat. Mesh sustavi su nešto skuplji od pojačivača signala, ali zato predstavljaju brže i pouzdanije rješenja za veće prostore jer se nije potrebno ručno prebaciti s jednog WiFija na drugi, već se sve odvija automatski ovisno u kojem si dijelu kuće. Ako ne znaš koji bi kupio, u ponudi imamo D-LINK M32-3 Eagle Pro AI koji će sigurno riješiti svaki problem signala.

Korištenje Etherneta

Okej, znamo da pričamo o poboljšanju WiFi signala, ali ponekad je najbolji WiFi… zapravo kabel. Da, Ethernet možda zvuči old-school, ali pruža najstabilniju i najbržu vezu, bez smetnji, kašnjenja i pucanja signala. Dakle, ako ti je radni stol blizu routera ili si spreman provući kabel, spoj uređaja putem Ethernet porta idealan je za igranje bez štekanja, gledanje 4K sadržaja u miru te video pozive bez smrzavanja lica u najgorim trenucima.

 

Ako kabelom želiš spojiti više uređaja od jednom, tu je TP-LINK LS1008G koji funkcionira kao pravi plug-and-play uređaj, samo ga je potrebno spojiti u struju. A za sve ostalo, pogledaj našu cjelokupnu ponudu mrežne opreme.  

 

 

Nazad
Kategorije
Zatvori